8 kroków by przetrwać tajfun

Będąc na wakacjach, możesz myśleć tylko o dobrej zabawie i nie spodziewać się kataklizmów, ale życie lubi zaskakiwać, więc lepiej być gotowym.

Co robić, gdy doświadczysz tajfunu?

Tajfuny, zwane także cyklonami tropikalnymi, występują w pobliżu równika na wschodnim Pacyfiku i są odpowiednikiem huraganów i cyklonów.  Jak wszystkie wielkie burze, mogą niszczyć mienie i zabijać ludzi. Tajfuny charakteryzują się szybkimi wiatrami i ulewnym deszczem obracającym się wokół centrum niskiego ciśnienia.  Dzięki nowoczesnym cudom satelitów pogodowych meteorolodzy mogą obserwować, śledzić i przewidywać ich siłę i ruch. Tajfuny na Pacyfiku notowano przez cały rok, ale ich szczyt przypada na okres od sierpnia do października.  Na północno-zachodnim Pacyfiku zasięg jest większy – od maja do listopada.  Zwykle ich ścieżki biegną w jednym z trzech kierunków: prosta ścieżka na zachód, kręte ścieżki wpływające na Japonię i Chiny oraz ścieżki na północ, które wydają się wpływać tylko na małe wyspy.

Przyczyny tajfunów nie są dobrze poznane, ale istnieją pewne czynniki, które wydają się być dla nich wspólne.  Jednym z nich jest wyższa temperatura wody, szczególnie przy szybkim ochładzaniu w atmosferze.  Występuje wysoka wilgotność.  Zwykle wydają się tworzyć ponad 500 kilometrów (310 mil) od równika. Jeśli serwis pogodowy emituje ostrzeżenie, że tajfun zbliża się do twojego obszaru, możesz podjąć środki, aby uniknąć utraty życia i mienia.  Oto krótki przegląd rzeczy, które możesz zrobić, zanim nadejdzie:

  1. Napraw zepsute drzwi i okna i upewnij się, że wyjścia są wolne od przeszkód na wypadek, gdybyś musiał szybko wyjść (lub wejść).  Zaklej taśmą duże szklane okna, które mogą zostać rozbite przez latające odłamki.  Jeśli masz czas, zasłoń okna sklejką lub okiennicami sztormowymi.
  2. Jeśli twój obszar jest narażony na powodzie, zaplanuj przeniesienie się do centrum ewakuacyjnego lub na wyższy poziom, zanim poziom wody osiągnie jeden metr (lub nieco ponad 3 stopy).  Spróbuj zaparkować samochód na wzniesieniu.  Zabezpiecz swoje śmieci w pomieszczeniu, gdzie nie zostaną porwane przez powódź i nie spowodują więcej problemów zdrowotnych.
  3. Przechowuj wystarczającą ilość jedzenia i świeżej wody pitnej na kilka dni.  Możesz stracić moc, więc zaopatrz się w świece, baterie, sprzęt przeciwdeszczowy i grube koce.
  4. Zabezpiecz przedmioty, takie jak meble na swoim podwórku lub na balkonie.  Jeszcze lepiej, przynieś je do domu.  Usuń również z dachu wszystko, co może zostać łatwo zdmuchnięte.
  5. Oczyść rynny i odpływy wokół domu, aby uniknąć dodatkowych szkód powodziowych, które tajfun nawiedzi w Twojej okolicy.
  6. Noś ze sobą radio na baterie, aby posłuchać wiadomości o tajfunie.  Wiedz, co dzieje się w Twojej okolicy.  Uważaj na komunikaty o ewakuacji i upewnij się, że wiesz, jakie są drogi ewakuacyjne, gdzie znajdują się schrony i jak uzyskać pomoc, jeśli jej potrzebujesz.
  7. Nawet gdy wydaje się, że tajfun minął, a niebo jest czyste, nie wychodź z domu ani schronienia, dopóki władze nie poinformują cię, że jest bezpiecznie.  Możesz być w oku cyklonu, gdzie wszystko jest spokojne i ciche.  Ale to zwodnicze: trzeba jeszcze przejść na drugą stronę tajfunu.
  8. Po przejściu tajfunu sprawdź swój dom i mienie pod kątem potencjalnie niebezpiecznych szkód.  Usuń duże przedmioty z drzwi i ścieżek.  Pamiętaj, aby sprawdzić urządzenia elektryczne i gniazdka pod kątem ewentualnych zwarć, które mogą spowodować pożar.  Upewnij się, że Twoja usługa gazowa jest dostarczana prawidłowo z tego samego powodu.  Sprawdź drzewa pod kątem uszkodzonych gałęzi, które mogą nadal spadać na twój dom.  I sprawdź swój samochód pod kątem uszkodzeń spowodowanych przez wodę, które mogą nie być widoczne, dopóki nie zechcesz gdzieś pojechać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *