Ciekawe miejsca Australii

Australia to najmniejszy pod względem wielkości kontynent. Znajduje się na niej jedno państwo- Związek Australijski. Liczy ono 22 871 525 mieszkańców. Zajmuje ono 235 miejsce po względem gęstości ludności wynoszące tylko 2, 8osób/km2. Obejmuje także wyspę Tasmanie i inne znacznie mniejsze wyspy na oceanie indyjskim i spokojnym. Jest to jeden z najbardziej płaskich kontynentów ze średnią wysokością 330m. Jest krajem chętnie odwiedzanym przez turystów. Czynnikiem tego jest wiele atrakcji.

Co warto zwiedzić w Australii?

Miejscem który nie może umknąć turyście jest Wielka Rafa Koralowa, położona u wybrzeżu Australii w Morzu Koralowym. Jest to największa na Ziemi pojedyncza struktura wytworzona przez organizmy żywe, widoczna nawet z kosmosu. Zamieszkuje ją wiele gatunków ryb, mięczaków oraz roślin. Nurkując możemy zobaczyć ich wiele z bardzo małej odległości. Większa część koralowca jest biała. Jest to substancja, z której zbudowany był szkielet nieżyjących już polipów. Natomiast żyjące polipy maja bogatą kolorystykę. Miejscem wartym zwiedzenia jest także park Kakadu. Leży w północnej części Australii. Utworzono go w 1981 roku i jeszcze w tym samym roku znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Park Kakadu od momentu powstania jest jedną z największych atrakcji Czerwonego Lądu. W tym miejscu można obserwować słodkowodne krokodyle uważane za nieszkodliwe dla człowieka żyjące w naturalnym środowisku. Możemy poznać także historię Aborygenów wymalowaną na skałach oraz zobaczyć słynne wodospady Twin Falls czy przejść się po lesie deszczowym. Park jest domem dla wielu gatunków przedstawicieli świata fauny i flory.

Na południu Australii możemy przejechać się po drodze Gread Ocean Road. Jest bardzo malownicza a wraz z położonymi przy niej parkami narodowymi (mi. n Dwunastu Apostołów) jest ogromną atrakcją turystyczną. Jest równocześnie największym na świece pomnikiem ofiar wojny. Droga została zbudowana po I wojnie światowej przez żołnierzy, którzy wrócili z wojny w hołdzie ich poległym kolegom. Budowa drogi zajęła 16 lat.

Miejscem bardzo ważnym bez którego nie możemy opuścić Australii jest Red Center czyli serce outbacku. Latem temperatura dochodzi do 50 stopni Celsjusza. Charakterystyczną rzeczą jest czerwona ziemia, ostańce skalne i praktycznie brak roślinności. Jednak największa zachętą aby odwiedzić ten teren jest Ayers Rock zwany także pod nazwą Uluru. Jest to święta skała dla Aborygenów. Co ciekawe pod wpływem promieni słonecznych zmienia swoją barwę (kolejno: czerwona, pomarańczowa, różowa i szara) i w ten sposób każdy kto tu przyjedzie, aby podziwiać Uluru na własne oczy ma możliwość obejrzenia niepowtarzalnego spektaklu wyreżyserowanego przez naturę.

W Australii jest także miasto które otrzymało dwukrotnie tytuł najlepszego miasta do życia czyli Melbourne założone w 1835r. To właśnie tu w 1956 roku odbyły się igrzyska olimpijskie. Do zwiedzenia jest m. in. najstarsza stacja kolejowa w Australii Flinders Street (położona w ścisłym centrum miasta przy skrzyżowaniu ulic Flinders Street i Swanston Street, nad rzeką Yarra.), stare więzienie Old Melbourne Gaol (obecnie muzeum), jedno z największych muzeów na półkuli południowej- Melbourne Museum czy jeden z najstarszych pawilonów wystawowych na świecie – Budynek Wystawy Królewskiej w Ogrodach Carlton.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *